May 15 2018

Gold counterfeiting worries as prices skyrocket in Turkey

Concern is growing about the counterfeiting of gold as the precious metal’s value continues to increase against the lira.

The prices of quarter gold coins, which contain 1.75 grams of 22-carat gold and are considered traditional inflation-beating wedding gifts in Turkey, now exceed 300 liras.

On social media, accounts have begun popping up selling counterfeit quarter gold coins for only 40 liras a piece, pro-government newspaper Takvim said.

The counterfeits have a fake stamp on them that appears to be from the Turkish mint, making their production a crime.

İslam Memiş, a finance analyst at Turkish state news agency Anadolu, said that high gold prices would likely fall after the election.

“We can predict that an optimism in the markets will begin after the June 24 elections,” he said.

“We believe that with these government incentives, the precautions taken in the economy and holiday season, there will be positive turns in the markets.”

Text

https://www.takvim.com.tr/guncel/2018/05/14/sahte-altin-tuzagina-dikkat…

Sahte altın tuzağına dikkat! Dolandırıcılardan yeni yöntem

Altın fiyatı rekor üzerine rekor kırmaya devam ederken, beraberinde 'sahtekarlar' da türedi. Sosyal medyayı kullanan altın fırsatçıları, buralarda açtıkları hesaplarla sahte çeyrek, yarım ve Cumhuriyet altını satıyor. Üstelik bu altınlara, sadece Darphane tarafından basılabilecek mührün de kopyasını ekliyorlar. Alıcısı oldukça çok olan altınlar, 40, 50 ve 60 liradan satılıyor. Gerçekte, gram altının fiyatı 182 TL, çeyrek altın 300 TL, Cumhuriyet altını da 1218 TL civarında seyrediyor. SIK SIK DEĞİŞİYOR Darphane yetkilileri, çeyrek, yarım ve Cumhuriyet altını üzerinde bulunan mührün sadece Darphane tarafından basılabildiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle bu altınların üretimi sadece Darphane tarafından yapılabiliyor ve piyasaya sunuluyor. Cumhuriyet altını, devlet güvencesi altında sadece Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılabilen değişik boyut ve ağırlıkları olan 22 ayar altın bir para. Meskûk (sikke) ve ziynet olmak üzere iki türü var. Meskûk altına halk arasında Ata Altını da deniyor. Son yıllarda yapılan büyük yatırımlarla Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi dünyanın en gelişmiş darphaneleri arasına girdi. Ancak bu sosyal medya hesaplarını kullanan altın fırsatçıları, 'birebir aynı', 'ayırt edilmez' ifadeleriyle satış yapıyor. Yine bu hesaplardan altın alan kullanıcıların gönderdiği mesajlarda 'gerçeğinden farksız' olduğu söyleniyor. Aynı zamanda arama motorlarında da son zamanlarda 'nasıl sahte çeyrek altın bulurum' aramalarının giderek arttığı görülüyor. Kuyumcular da böyle bir üretim için sadece Darphane'nin yetkili bulunduğunu belirterek, sahtekarların bu tür satışı açıktan yapamayacağını belirtiyor. Bu nedenle sosyal medyadan sahte altın satışları yapanlar sık sık isim değişikliği yapıyor ya da gönderilerini siliyor. Sosyal medya hesapları değişse de sahte mühürlü altın satanların takipçisi düşmüyor. Sahte altınlar özellikle düğünlerde takı olarak takmak için aranıyor. YANLIŞ ANLAŞILMIŞ! Sosyal medyadan çeyrek altın satan bir hesap yöneticisi, Milliyet'e yaptığı açıklamada, 'Biz kolye ucu, bileklik ucu gibi nedenlerle üretiyoruz. Ama insanlar bizi yanlış anlıyor ifadelerini kullandı. Ancak başta düğünler olmak üzere sahte altının 'hediyelik' olarak kullanıldığı biliniyor. Daha önce çeyrek altının gramajı düşürülerek 'çeyreğin yarısı' üretimleri yapılıyordu. Ancak çeyreğin yarısında sadece gramaj farkı var, altın gerçek. Fiyatların yükseldiği son dönemlerde alışı da, satışı da yapılıyor. Yandaki resimdeki gibi sahte çeyrek altınlar ise birebir aynı mühürlü haliyle 14 ya da 22 ayar altın kaplama diye satılıyor. Hiçbir değeri olmayan bu metaller, düğün takısı olarak satın alınıyor. Fırsatçı sosyal medya hesaplarında sahte mühürlü çeyrek altın 40 - 50 liradan, yarım altın 50 - 60 liradan satılırken, Cumhuriyet altını ise 60 - 70 liradan satılıyor.